Chodzi tutaj o uświadamianie jak dużym zagrożeniem dla strażaków jest nowotwór. Na zachodzie dostępnych jest wiele badań dowodzących, że największym zabójcą strażaków nie jest ogień, lecz nowotwór. Umiera na niego aż 60% strażaków. Cfbt.pl chce to zmienić i rozpoczyna ogólnopolską akcję informacyjną. Poniżej informacja ekipy z cfbt.pl.
Nie od dziś znany jest nam temat profilaktyki nowotworowej w straży pożarnej. Prowadząc warsztaty czy szkolenia zawsze przywiązujemy do niej dużą wagę. Używamy maseczek pyłowych, stosujemy rękawice nitrylowe, dzielimy teren ćwiczeń gorących na strefy czyste i brudne. Również jednym z punktów statutu cfbt.pl jest propagowanie wiedzy na ten temat. Nic więc dziwnego, że podjęliśmy kolejny krok na drodze walki o zdrowie/życie polskich strażaków.
Na zachodzie dostępnych jest wiele badań dowodzących, że największym zabójcą strażaków nie jest ogień, lecz nowotwór. Umiera na niego aż 60% strażaków (w krajach, w których prowadzone są takie statystyki). Jak jest w Polsce? Zadzwoniliśmy do Krajowego Rejestru Nowotworowego żeby zapytać o uwzględnienie strażaka w statystyce. Niestety dowiedzieliśmy się, że formularz rejestracji nowotworu nie wymaga podania wykonywanego zawodu, jakby nie miało to żadnego znaczenia. Odesłano nas do Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.
Niestety również tam rozłożono ręce. Aby powstała taka statystyka, Minister Zdrowia musiałby zlecić zebranie danych konkretnie pod tym kątem.
W tym momencie pomyśleliśmy o fundacjach pozarządowych zajmujących się walką z nowotworami. Wszak strażaków zawodowych w Polsce jest około 30000 a ochotników około 700000 strażaków ochotników (z czego około 450000 czynnych), więc jest o kogo walczyć.
Znów się jednak rozczarowaliśmy… Fundacje Rak’n’Roll i Alivia nie wykazały zainteresowania tematem. Pojawiło się też stwierdzenie, że pomagają osobom już chorującym a nie zagrożonym chorobą… Wstępnie zainteresowała się tematem Fundacja Onkocafe, która wyraziła chęć propagowania tej wiedzy wśród Polaków, w ten sposób docierając do strażaków.
Na całym świecie widać wyłaniające się zainteresowanie i co ważniejsze – działania zmierzające do poprawy stanu rzeczy. Nie pozostawajmy w tyle! Musimy o tym mówić. Głośno i często! Strażacy zmagają się z większością nieszczęść, jakie dotykają społeczeństwo. Latami narażeni są na przewlekłą ekspozycję na czynniki szkodliwe dla zdrowia – w tym szczególnie czynniki rakotwórcze. Walczmy o to, aby rozszerzyć katalog chorób związanych z wykonywaniem tego zawodu. Tak dla strażaków PSP jak i OSP, ZSP czy WSP! Pożar nie zna różnicy, rak nie wybiera po emblemacie na ramieniu. Tak jak w innych dziedzinach tak i w tej walce strażacy są w jednej drużynie. A kto jest jeszcze w tej drużynie z nami? Sprawdźmy to!
Zacznijmy ogólnokrajową kampanię uświadamiającą.
Prosimy wszystkich – pojedyncze osoby, firmy, instytucje – o udostępnienie tego postu. Pokażcie, że temat nie jest Wam obojętny. Nagłośnijmy sprawę na cały kraj! Opowiadajcie o tym zaprzyjaźnionym mediom, funkcjonariuszom urzędów, samorządom i organom administracji państwowej. Nie pozwólcie, aby wszystko toczyło się nadal bez zauważenia tego ważnego problemu.
My będziemy propagować dostępną w innych krajach wiedzę odnośnie badań, profilaktyki, rozwiązań – tak jak z resztą do tej pory. Wy pomóżcie nam, aby ów głos był zauważony. Razem – dla nas samych i naszych najbliższych.
Nasz pierwszy pomysł jest taki: zwracamy się do wszystkich firm oferujących sprzęt strażacki o udostępnienie postu i zadeklarowanie chęci nagłośnienia akcji. My opracujemy ulotkę, a Wy wydrukujecie ją i będziecie dołączać do oferowanego sprzętu. Zacznijmy tak i idźmy dalej. Co Wy na to? Jesteście z nami? Jesteśmy RAZEM?